Grafika główna dla wpisu

C# i .NET – czemu zawsze razem?

📅 1 maja 2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, że istnieją aplikacje, które z niezwykłą łatwością integrują się z różnymi technologiami i działają w zgodzie z różnorodnymi systemami operacyjnymi? W takim razie poznaj C# i platformę .NET, które w świecie programowania tworzą doskonały duet, jak… Batman i Robin! C#/.NET – przyjrzyjmy się bliżej temu niezwykłemu tandemowi.

C# – czyli co to właściwie jest?

C# (wymawiane „C-sharp”) to język programowania obiektowego, którego twórcą jest Microsoft. Wyobraźmy sobie, że C# jest jak narzędzie, które pozwala tworzyć niezwykle różnorodne aplikacje, od prostych programów konsolowych po zaawansowane aplikacje internetowe i gry. C# jest silnie związany z platformą .NET, ale czy to oznacza, że muszą zawsze występować razem?

Platforma .NET – nieodłączny towarzysz C#

Platforma .NET to zbiór technologii opracowanych przez Microsoft, które ułatwiają programistom tworzenie aplikacji na różne platformy. .NET może być porównany do wszechstronnego zestawu narzędzi, które programiści mogą wykorzystać wraz z językiem C# (lub innymi), aby tworzyć efektywne i łatwe w utrzymaniu oprogramowanie.

Poniżej znajduje się lista kilku popularnych składników platformy .NET:

 • Visual Basic .NET (VB.NET) – Język programowania oparty na Visual Basic, zaprojektowany specjalnie dla platformy .NET.
 • .NET Framework – Oryginalny framework opracowany przez Microsoft, który umożliwia programistom tworzenie aplikacji dla systemu Windows.
 • .NET Core – Wersja open-source i wieloplatformowa platformy .NET, która umożliwia tworzenie aplikacji na różnych systemach operacyjnych, takich jak Windows, Linux i macOS.
 • ASP.NET – Framework do tworzenia aplikacji webowych i serwisów webowych, który pozwala na tworzenie responsywnych stron internetowych i aplikacji webowych przy użyciu języków takich jak C# i VB.NET.
 • Entity Framework – Popularny framework Object-Relational Mapping (ORM) dla .NET, który umożliwia programistom pracę z bazami danych, takimi jak SQL Server, Oracle, PostgreSQL i inne, w bardziej abstrakcyjny sposób.

Czy można używać C# bez .NET?

Teoretycznie tak, można używać C# bez .NET, ale byłoby to jak próba jedzenia spaghetti bez sosu – możliwe, ale niekoniecznie satysfakcjonujące. .NET oferuje wiele narzędzi i bibliotek, które ułatwiają programowanie w C#, a korzystanie z nich pozwala na szybsze i wygodniejsze tworzenie aplikacji.

Czy .NET można łączyć z innymi językami programowania?

Tak! Platforma .NET to nie tylko C#. W rzeczywistości .NET współpracuje z wieloma językami programowania, takimi jak Visual Basic, F# czy nawet Python. Dzięki temu programiści mogą wybrać język, który najlepiej pasuje do ich potrzeb i stylu pracy.

Popularność C#

C# jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Język ten oferuje wiele zaawansowanych funkcji, które ułatwiają tworzenie czytelnego i efektywnego kodu. Jeśli C# byłby uczestnikiem konkursu talentów, z pewnością zająłby wysokie miejsce wśród języków programowania, zdobywając uznanie zarówno jurorów, jak i widzów.

Zastosowania C#/.NET

C# w połączeniu z platformą .NET sprawdza się w wielu rodzajach aplikacji, takich jak:

 • Aplikacje desktopowe: C# jest często wybierany do tworzenia różnego rodzaju aplikacji na komputery stacjonarne, zarówno dla systemu Windows, jak i innych systemów operacyjnych.
 • Aplikacje internetowe: Dzięki platformie .NET, C# pozwala na tworzenie zaawansowanych aplikacji internetowych, które są wydajne i skalowalne.
 • Aplikacje mobilne: Chociaż nie jest tak popularny w świecie mobilnym jak Java, C# również pozwala na tworzenie aplikacji na platformę Xamarin, która umożliwia budowanie aplikacji na różne systemy operacyjne, takie jak Android czy iOS.
 • Gry komputerowe: C# jest również wykorzystywany w branży gier, szczególnie w silniku Unity, który pozwala tworzyć gry na różne platformy.

Przykłady aplikacji

C# i platforma .NET mają wiele sukcesów na swoim koncie, a oto kilka znanych aplikacji i projektów, które powstały dzięki nim:

 • Visual Studio: To popularne środowisko programistyczne (IDE) od Microsoftu, które wspiera wiele języków programowania, w tym C#. Zostało opracowane w dużej mierze przy użyciu C# i .NET.
 • Microsoft Office: Pakiet biurowy Microsoft Office, zawierający takie aplikacje jak Word, Excel, PowerPoint czy Outlook, korzysta z technologii .NET i częściowo jest napisany w C#.
 • Paint.NET: To zaawansowany, darmowy edytor graficzny dla systemu Windows, który został stworzony w C# i korzysta z .NET Framework.
 • Windows Presentation Foundation (WPF): To framework do tworzenia aplikacji desktopowych dla systemu Windows, który umożliwia programistom tworzenie rozbudowanych interfejsów użytkownika. WPF został stworzony za pomocą C# i .NET.
 • Umbraco: To popularny, otwartoźródłowy system zarządzania treścią (CMS) oparty na technologii .NET. Jest napisany w C# i pozwala na tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi.
 • Xamarin: Xamarin to platforma do tworzenia aplikacji mobilnych na systemy Android, iOS i Windows, która pozwala na współdzielenie kodu pomiędzy różnymi platformami. Xamarin korzysta z C# i .NET.
 • ASP.NET: To framework do tworzenia aplikacji webowych stworzony przez Microsoft. ASP.NET umożliwia programistom tworzenie responsywnych i skalowalnych stron internetowych oraz serwisów webowych przy użyciu C# i .NET.
 • Mono: Mono to otwartoźródłowa implementacja .NET Framework, która umożliwia uruchamianie aplikacji opartych na .NET na platformach innych niż Windows, takich jak Linux czy macOS. Projekt Mono został stworzony przy użyciu C#.

Podsumowanie

C# i platforma .NET tworzą duet, który zdobył uznanie programistów na całym świecie. Dzięki swoim zaawansowanym funkcjom, elastyczności i możliwości współpracy z innymi językami, C#/.NET są idealnym wyborem dla wielu projektów – od prostych aplikacji po zaawansowane systemy.