Grafika główna dla wpisu

Eclipse i Eclipse RCP

📅 25 maja 2023

Dzisiejszy spis będzie krótki i będzie odpowiedzią na jedno z pytań, które zadał jeden z absolwentów mojego szkolenia. Jak widać, warto takie pytania zadawać (zwracam się tutaj głównie do moich absolwentów 😉), ponieważ część z takich pytań finalnie kończy jako post na blogu.

Eclipse i Eclipse RCP to dwa terminy bardzo związane z tworzeniem oprogramowania. Mimo że na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne, to służą różnym celom.

Eclipse

Eclipse to popularne zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) używane przez programistów. Zapewnia narzędzia i funkcje, które pomagają programistom pisać, testować, debugować i wdrażać aplikacje. Eclipse obsługuje różne języki programowania, takie jak Java, C++, Python i inne. Jest znane ze swojej solidności, elastyczności i rozszerzalności, z ogromnym ekosystemem wtyczek, które można wykorzystać do dodania dodatkowych funkcji.

Eclipse RCP (Rich Client Platform)

Z drugiej strony, Eclipse RCP (Rich Client Platform) to platforma do tworzenia i wdrażania rozbudowanych aplikacji klienckich. Jest to podzbiór platformy Eclipse i zawiera minimalny zestaw wtyczek potrzebnych do zbudowania bogatej aplikacji klienckiej.

Porównanie

Mówiąc prościej, pomyśl o Eclipse jako o skrzynce narzędziowej pełnej różnych narzędzi (takich jak śrubokręt, młotek, klucz itp.), których programista może użyć do tworzenia oprogramowania. Z drugiej strony, Eclipse RCP jest jak wstępnie zmontowany zestaw do budowy określonego rodzaju projektu (jak domek dla ptaków lub półka na książki). Zawiera dokładnie te narzędzia i materiały, których potrzebujesz do tego projektu, dzięki czemu rozpoczęcie pracy jest łatwiejsze i szybsze.

Główna różnica polega więc na tym, że Eclipse jest IDE ogólnego przeznaczenia wykorzystywanym do tworzenia szerokiej gamy aplikacji, podczas gdy Eclipse RCP jest platformą zaprojektowaną specjalnie do tworzenia rozbudowanych aplikacji klienckich.

Rozbudowana aplikacja kliencka?

W kontekście rozwoju oprogramowania „rozbudowana (bogata) aplikacja kliencka” (znana również jako „fat client„) jest rodzajem aplikacji, która wykonuje znaczną ilość przetwarzania na komputerze użytkownika, zamiast polegać na serwerze, aby wykonać całą pracę.

Aplikacje te są zazwyczaj bardziej złożone i bogate w funkcje w porównaniu do aplikacji „thin client„, które wykonują większość przetwarzania na serwerze. Rozbudowane aplikacje klienckie mogą pracować w trybie offline, zapewniają bardziej responsywny interfejs użytkownika i w pełni wykorzystują zasoby dostępne na komputerze użytkownika.

Eclipse RCP zapewnia strukturę, która obsługuje wiele złożoności związanych z tworzeniem tych właśnie aplikacji, takich jak zarządzanie elementami interfejsu użytkownika, obsługa zdarzeń i zarządzanie danymi. Pozwala to programistom skupić się bardziej na unikalnej funkcjonalności ich aplikacji, a nie na podstawowej infrastrukturze.