Grafika główna dla wpisu

Rekrutacja specjalistów IT, czyli łowienie ryb w technologicznym oceanie

📅 6 maja 2023

W tym wpisie spróbujemy niejako zanurkować w świecie technologii, abyście mogli sprawnie łowić tam tylko grube ryby – specjalistów IT. Aby to osiągnąć, na szczęście nie musicie stać się ekspertami od technologii, wystarczy zrozumieć kilka głównych założeń, aby połów uznać za wystarczająco udany. Rekrutacja specjalistów IT od teraz stanie się dużo łatwiejsza.

Zrozum technologie i języki programowania

Pierwszym krokiem jest zrozumienie różnych technologii i języków programowania. To trochę jak poznawanie słów w obcym języku – im więcej znasz, tym łatwiej porozumiesz się z kandydatami. Spróbuj zapoznać się z podstawami takich technologii jak Java, Python czy JavaScript. Nie musisz znać wszystkich szczegółów, ale wiedza o tym, gdzie się stosują, pomoże Ci w rozmowach z kandydatami.

Przykładowo wyobraź sobie, że Python to uniwersalny „multitool”, który sprawdza się w różnych zadaniach, od analizy danych po rozwój stron internetowych. Natomiast Java to nieco bardziej „szykowny” język, idealny do tworzenia rozbudowanych aplikacji enterprise.

Poznaj kandydatów i ich umiejętności

Kiedy już trochę poznasz technologie, czas zacząć rozumieć, jakie umiejętności są potrzebne w różnych rolach IT. To jak odróżnianie smaków sushi – każde ma swój własny, unikalny smak i wartości odżywcze. To samo dotyczy specjalistów IT – programiści, administratorzy systemów, projektanci UX/UI – każdy ma swoją specjalizację i wnosi odpowiednią wartość dla firmy. Stwierdzenie „Specjalista IT” to zbytnie spłycanie tematu.

Programista frontend-owy to przykładowo taki artysta, który tworzy piękne i funkcjonalne strony internetowe, podczas gdy programista backend-owy to magik, który dba o sprawne działanie narzędzi zakulisowych serwujących te strony.

Uważaj na pułapki językowe

W świecie IT istnieje mnóstwo terminów, które na pierwszy rzut oka wydają się podobne, ale mają zupełnie inne znaczenia. To trochę jak mylenie słodkich ziemniaków ze zwykłymi ziemniakami – wyglądają podobnie, ale mają inne smaki i zastosowania. Upewnij się, że rozumiesz różnice między podobnymi terminami, aby uniknąć nieporozumień.

Można tu przytoczyć klasyczne już porównanie. Java i JavaScript mają podobne nazwy, to mają zupełnie inne zastosowania. Java to mocne, wszechstronne narzędzie, podczas gdy JavaScript to „lżejszy”, elastyczny język, idealny do wprowadzania zarówno interakcji na stronach internetowych, jak i do budowania rozbudowanych aplikacji.

Buduj relacje z kandydatami

Rekrutacja IT to nie tylko technologie i języki programowania – to przede wszystkim relacje z ludźmi. Dlatego warto zbudować relacje z kandydatami, zrozumieć ich potrzeby, oczekiwania i motywacje.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zamiast tylko zadawać pytania o umiejętności techniczne, zapytaj o to, co motywuje kandydata, czego chce się w najbliższym czasie nauczyć i jak widzi swoją przyszłość w branży IT. Pamiętaj, że rekrutacja to nie tylko umiejętności, ale również dopasowanie do zespołu.

Dlaczego podstawowa wiedza techniczna z branży IT jest ważna dla rekrutera?

Zastanawiasz się, dlaczego warto znać podstawy techniczne, będąc rekruterem IT? To trochę jak próbować zamówić danie w restauracji, nie znając nazw składników. Jeśli nie wiesz, co to jest, to trudno ocenić, czy będzie Ci smakowało. Oto kilka zalet posiadania podstawowej wiedzy technicznej IT dla rekruterów:

 • Lepsza komunikacja z kandydatami: Jeśli znasz języki programowania i technologie, łatwiej jest nawiązać kontakt z kandydatami i zrozumieć ich umiejętności. To jak rozmawianie o sporcie z fanem piłki nożnej – im więcej wiesz, tym lepiej się dogadacie.
 • Wiarygodność: Kiedy wykazujesz się wiedzą techniczną, zyskujesz szacunek kandydatów. Ludzie chętniej uwierzą w twoje umiejętności, gdy będziesz w stanie z nich korzystać.
 • Lepsze zrozumienie potrzeb biznesowych: Znając technologie, lepiej zrozumiesz potrzeby firmy, dla której rekrutujesz.
 • Optymalne dopasowanie kandydatów: Jeśli rozumiesz, jakie umiejętności są potrzebne na danym stanowisku, łatwiej jest Ci znaleźć najlepsze dopasowanie.
 • Szybsze procesy rekrutacyjne: Posiadanie podstawowej wiedzy technicznej pozwala szybciej przeprowadzać rekrutacje, ponieważ potrafisz lepiej ocenić kandydatów i ich umiejętności.
 • Mniejsza liczba błędów: Wiedza techniczna pozwala uniknąć pomyłek podczas rekrutacji, takich jak mylenie terminów czy zastosowań technologii. To jak czytanie etykietek na produktach – im lepiej je rozumiesz, tym mniej prawdopodobne, że kupisz coś złego lub niezdrowego.

Najczęstsze błędy i wpadki rekruterów IT związane z techniczną niewiedzą

Rekruterzy IT to ludzie, a ludzie popełniają błędy. Oto kilka najczęstszych wpadek, które mogą się zdarzyć podczas rozmowy z kandydatem:

 • Mylenie pojęć: To, co się zdarza dość często, to mylenie terminów i technologii. Na przykład, mylenie Java z JavaScript, SQL z NoSQL czy C++ z C#.
 • Niewłaściwe łączenie technologii z rolą: Czasem rekruterzy IT mogą niezamierzenie łączyć technologie z niewłaściwymi rolami. Na przykład, oczekiwanie, że programista Node.js będzie również ekspertem od tworzenia stron internetowych.
 • Zbyt ogólnikowe pytania: Brak technicznej wiedzy może prowadzić do zadawania zbyt ogólnikowych pytań, które nie dadzą Ci konkretnych informacji na temat umiejętności kandydata.
 • Niewłaściwe wymagania techniczne: Czasami rekruterzy IT mogą umieścić niewłaściwe wymagania techniczne w ogłoszeniach, co łatwo mogą wychwycić potencjalni kandydaci.
 • Brak zrozumienia dla technicznych problemów: Rekruterzy IT z małą wiedzą technicznej mogą nie rozumieć wyzwań, jakie stawia przed kandydatem dana oferta pracy.
 • Niewłaściwe ocenianie umiejętności: Bez technicznej wiedzy trudno jest właściwie ocenić umiejętności kandydata, co może prowadzić do złego dopasowania na linii kandydat – oferta.

Podsumowanie

Rekrutacja specjalistów IT może być jak łowienie ryb w technologicznym oceanie, ale z dobrą wiedzą i odpowiednimi narzędziami, możecie złowić te największe okazy. Pamiętajcie, że rekrutacja IT to nie tylko technologie, ale przede wszystkim zrozumienie ludzi, ich umiejętności i oczekiwań. Teraz kiedy już wiecie, jak skutecznie rekrutować specjalistów IT, możecie śmiało wypływać na szerokie wody.