Grafika główna dla wpisu

SRE i DevOps – różnice i podobieństwa

📅 14 kwietnia 2023

Dziś chcemy porozmawiać o dwóch bardzo ważnych, ale często mylonych ze sobą rolach w świecie technologii: SRE (Site Reliability Engineer) oraz DevOps (Development and Operations). Jeżeli zastanawiasz się, czym dokładnie są i jak się różnią, to świetnie trafiłeś! W tym poście wyjaśnimy sobie główne różnice i podobieństwa między inżynierami SRE oraz DevOps, a także przyjrzymy się używanym przez nich narzędziom oraz wymaganym umiejętnością.

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to są SRE i DevOps. Wyobraź sobie, że tworzysz własny dom. W tej analogii programiści to osoby, które projektują i budują dom, a SRE i DevOps to specjaliści, którzy dbają o to, aby dom działał bez zarzutu i był bezpieczny.

SRE

SRE (Site Reliability Engineer) to inżynier niezawodności strony. Jego głównym zadaniem jest dbać o to, aby strona internetowa czy aplikacja działała sprawnie, niezawodnie i szybko. SRE to taki superbohater, który ma na oku wszystko, co dzieje się z naszym domem. Gdyby nasz dom miał supermoc, która pozwala na samooczyszczanie, to SRE to osoba, która ma kontrolę nad tą mocą. W praktyce SRE jest odpowiedzialny za monitorowanie, utrzymanie i naprawę wszelkich problemów związanych z infrastrukturą i oprogramowaniem.

DevOps

DevOps (Development and Operations) to rola, która łączy zadania programistów (development) z utrzymaniem i administracją systemów (operations). DevOps to taki majsterkowicz, który może zarówno zbudować meble, jak i naprawić przeciekającą rurę. Osoba na tym stanowisku ma na celu usprawnienie współpracy między programistami a innymi członkami zespołu. DevOps wprowadza narzędzia i procesy, które pozwalają na szybsze wdrażanie oprogramowania, co oznacza, że nowe funkcje trafiają do użytkowników szybciej i sprawniej.

SRE vs. DevOps – różnice

Teraz gdy już wiemy, czym są SRE i DevOps, czas na to, jak się różnią. Przywołajmy naszą analogię z domem. Jeśli SRE to osoba, która dba o to, by dom działał jak najlepiej, a DevOps to majsterkowicz, który wie, jak zarówno zbudować, jak i naprawić dom, to różnica między nimi tkwi w ich podejściu do pracy.

SRE skupia się na niezawodności i wydajności, monitoruje i analizuje dom, żeby wiedzieć, co może się popsuć i jak to naprawić. DevOps natomiast zajmuje się całością procesu – od projektowania, przez budowę, aż po utrzymanie domu i naprawy. W praktyce, DevOps często wprowadza nowe narzędzia, które ułatwiają zarówno budowę, jak i utrzymanie domu.

Żeby jeszcze bardziej zilustrować różnice między SRE a DevOps, przyjrzyjmy się paru przykładom.

 • Aktualizacje oprogramowania: SRE skupia się na tym, aby upewnić się, że aktualizacje nie wpłyną negatywnie na działanie strony czy aplikacji, czyli jakby sprawdzał, czy po remoncie nasz dom nie będzie miał wad. DevOps natomiast dba o to, aby proces aktualizacji był jak najszybszy i najłatwiejszy dla wszystkich członków zespołu, czyli jakby dbał o to, aby wszyscy budowlańcy mieli dobrą współpracę podczas remontu.
 • Skalowanie: SRE analizuje, jak dobrze strona czy aplikacja radzi sobie z rosnącą ilością użytkowników i obciążeniem, jakby badał, czy nasz dom jest gotowy na przyjęcie coraz większej liczby gości. DevOps z kolei dba o to, aby zespół miał odpowiednie narzędzia i procesy, aby łatwo dostosowywać się do zmieniających się wymagań, jakby planował dom, który można łatwo rozbudować.
 • Bezpieczeństwo: SRE koncentruje się na monitorowaniu i zabezpieczaniu strony czy aplikacji przed atakami z zewnątrz, czyli jakby chronił nasz dom przed włamywaczami. DevOps natomiast dba o wprowadzenie praktyk i narzędzi, które sprawią, że zespół będzie lepiej zabezpieczony przed błędami i problemami, jakby edukował mieszkańców domu o tym, jak dbać o swoje bezpieczeństwo.

SRE vs. DevOps – podobieństwa

Gdy poznaliśmy już główne różnice między SRE a DevOps, warto również przyjrzeć się ich podobieństwom. W końcu obie role mają na celu zapewnienie wysokiej jakości działania aplikacji i infrastruktury, a to oznacza, że mają wiele wspólnego.

 • Automatyzacja: Zarówno SRE, jak i DevOps dążą do automatyzacji procesów, aby usprawnić i przyspieszyć pracę. Dzięki automatyzacji mogą skupić się na ważniejszych zadaniach, zamiast poświęcać czas na powtarzalne, rutynowe czynności. To tak, jakbyśmy mieli robota sprzątającego nasz dom, zamiast ciągle samemu chodzić z miotłą.
 • Wspólne narzędzia: Jak wspominaliśmy wcześniej, SRE i DevOps często korzystają z podobnych narzędzi, takich jak Docker, Kubernetes czy Python. Te narzędzia pomagają im osiągać swoje cele, choć w nieco inny sposób. To jak korzystanie z tego samego zestawu narzędzi do majsterkowania w domu – choć możemy używać ich do różnych celów, narzędzia są te same.
 • Wskaźniki i metryki: Zarówno SRE, jak i DevOps używają wskaźników i metryk do monitorowania i analizowania systemów. Dzięki tym danym mogą podejmować decyzje o optymalizacji, naprawach i ulepszeniach. To jak analiza rachunków za prąd, aby dowiedzieć się, które urządzenia w domu zużywają najwięcej energii i zastanowić się, jak je zoptymalizować.
 • Kultura pracy: SRE i DevOps mają podobne podejście do pracy, które opiera się na współpracy, ciągłym doskonaleniu i dążeniu do jak najlepszych rezultatów. Obie role zrozumiały, że kluczem do sukcesu jest dobra komunikacja i wspólna odpowiedzialność za jakość oprogramowania i infrastruktury.
 • Bezpieczeństwo: Choć podejście do bezpieczeństwa może się różnić, zarówno SRE, jak i DevOps mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa aplikacji i infrastruktury. Dążą do ochrony przed atakami, identyfikowania potencjalnych zagrożeń i podejmowania działań w celu zabezpieczenia systemów.

W praktyce, zarówno SRE, jak i DevOps często współpracują ze sobą w celu osiągnięcia wspólnego celu – sprawienia, że aplikacje i infrastruktura działają płynnie i są łatwe w utrzymaniu. Ich wzajemne uzupełnianie się sprawia, że zespoły są bardziej zintegrowane, a firmy mogą lepiej radzić sobie z wyzwaniami związanymi z rozwojem technologii.

Narzędzia

Oczywiście! Zarówno SRE, jak i DevOps korzystają z wielu różnych narzędzi, które pomagają im w codziennej pracy. Poniżej znajduje się lista pięciu dość popularnych narzędzi, używanych DevOps-ów oraz inżynierów SRE:

SRE:

 • Prometheus – system monitorowania i alarmowania, który pozwala SRE śledzić wydajność i niezawodność systemów.
 • Grafana – narzędzie do wizualizacji danych, które pomaga SRE analizować metryki zebrane z różnych źródeł.
 • ELK Stack (Elasticsearch, Logstash, Kibana) – zestaw narzędzi do przetwarzania i analizy logów, które ułatwiają SRE identyfikowanie problemów.
 • PagerDuty – platforma zarządzania sytuacjami awaryjnymi, która pomaga SRE w organizacji i komunikacji podczas incydentów.
 • Kubernetes – platforma do zarządzania kontenerami, która pozwala SRE automatycznie skalować i zarządzać aplikacjami (również bardzo popularna wśród DevOpsów).

DevOps:

 • Git – system kontroli wersji, który pozwala DevOps śledzić zmiany w kodzie i współpracować z innymi członkami zespołu.
 • Jenkins – serwer automatyzacji, który pomaga DevOps w automatyzacji procesów związanych z budową, testowaniem i wdrażaniem oprogramowania.
 • Docker – platforma do tworzenia i zarządzania kontenerami, która ułatwia DevOps wdrażanie i utrzymanie aplikacji.
 • Ansible – narzędzie do automatyzacji konfiguracji i zarządzania infrastrukturą, które pozwala DevOps na łatwe wdrażanie i zarządzanie systemami.
 • Terraform – narzędzie do zarządzania infrastrukturą jako kodem (IaaC), które pozwala DevOps na automatyczne tworzenie i modyfikowanie infrastruktury za pomocą plików konfiguracyjnych.

Warto zauważyć, że zarówno inżynierowie SRE, jak i DevOpsi mogą korzystać z podobnych technologii i narzędzi. Różnice pomiędzy nimi wynikają głównie z podejścia do pracy oraz celów, które chcą osiągnąć.

Najczęściej wymagane umiejętności

Tym razem sprawdzimy jakie umiejętności są zazwyczaj wymagane od kandydatów na stanowiska inżyniera SRE oraz inżyniera DevOps.

SRE:

 • Umiejętność analizy i rozwiązywania problemów związanych z infrastrukturą i oprogramowaniem.
 • Znajomość narzędzi monitorowania i alarmowania.
 • Wiedza na temat sieci, protokołów internetowych i bezpieczeństwa.
 • Znajomość systemów operacyjnych, takich jak Linux.
 • Podstawowa umiejętność programowania.

DevOps:

 • Znajomość narzędzi do kontroli wersji, takich jak Git.
 • Umiejętność automatyzacji procesów związanych z budową, testowaniem i wdrażaniem oprogramowania.
 • Wiedza na temat zarządzania infrastrukturą, w tym konteneryzacji (np. Docker) i orkiestracji (np. Kubernetes).
 • Znajomość narzędzi do automatyzacji konfiguracji i zarządzania infrastrukturą, takich jak Ansible czy Terraform.
 • Podstawowa umiejętność programowania.

Podobnie jak przy narzędziach, tak i tutaj warto podkreślić, że wymagane umiejętności na obydwu tych stanowiskach bardzo często przeplatają się ze sobą.

Podsumowanie

Podsumowując, zarówno SRE, jak i DevOps pełnią ważne role w utrzymaniu i rozwoju stron internetowych oraz aplikacji. Mimo że SRE i DevOps mają swoje unikalne cechy i zadania, mają również wiele wspólnego. Oba dążą do zapewnienia wysokiej jakości, bezpiecznych i niezawodnych systemów, a także ułatwiają współpracę między różnymi członkami zespołu. Korzystają z podobnych narzędzi, metryk i podejścia do pracy, co sprawia, że obie role są istotne w rozwijającej się przestrzeni technologicznej.